Стара ікона намальована на дерев’яній дошці – надзвичайно крихка річ. А ті святині, яким довелося пережити атеїстичне радянське минуле (гоніння, пожежі, грабежі), можна сміливо віднести до справжнього дива. Тому вони коштують великих грошей. Компанія «Антікінфо» допоможе в будь-якому місті продати ікону: Холм, Яворів, Володимирівка, Дрогобуж, Луцьк та інші населені пункти. Багато з наших читачів питають: як оцінити старовинну ікону намальовану на дереві?

Як оцінити старовинну ікону намальовану на дереві

Оцінка старовинних ікон на дереві

Спробуємо уявити себе фахівцем в області іконопису і самостійно провести оцінку. Важливий постулат: старовинні – це завжди з дерева! Ось основні фактори оцінки старовинних ікон, на які варто звернути увагу:

  1. Сюжет: що саме зображено на іконі? Там може бути Господь, Богородиця, Микола Угодник або інший святий чи мученик. З’ясувати це буде непросто, не маючи спеціальних знань, але все ж таки можливо. Уважно вивчіть предмет. Можливо, образ буде підписаний, або вийде визначити сюжет, виходячи з найпопулярніших образів того чи іншого святого.
  2. Дошка: подивіться на зворотний бік. На Русі до XVII століття для виготовлення ікон використовували рубані дошки. Заготовки вирубували сокирою, що залишало характерні сліди на деревині. Гладка, більш точна розпилювання колод відноситься вже до більш пізнього часу. Але тут є невеликий виняток. На заготовлених рубаних дошках ікону могли писати пізніше. Або ж інакше: реставратор для більшої привабливості міг просто стесати рубану основу, надавши їй гладкість і більш благородний вид. Відрізнити обрізану спеціальним обладнанням деревину від ручного руба часом дуже складно. Тут вам може знадобитися оцінка виробів досвідченими фахівцями.
  3. Шпонки: це спеціальні довгі рейки у вигляді перемичок, які використовувалися для з’єднання ікон. Важливо: в XI-XII століттях в якості кріплень використовували ковані цвяхи і дерев’яні шипи. Пізніше їх замінили на врізні шпонки, які входили в спеціальні пази для кращого кріплення. У XIV-XV століттях на Русі вони мали форму клинів. У XVI столітті шпонки виготовляли довгою і плоскої форми. У XVII ст. вони вже врізалися в торці дошки. Але і тут є маса нюансів, які складно позначити без погляду професіонала.
  4. Тип фарби: майстри іконопису використовували масляні і темперні фарби. Відрізнити перші від других можна самостійно. Темпери фарба не так блищить, як масляна. Вона розводиться водою, після висихання не змивається. В обох варіантах вироби можна покривати лаком. Але при використанні темперної фарби не можна класти занадто товсті шари. Якраз вони тріскаються першими. Підсумувати сказане можна наступним чином: якщо фарба блякла, місцями облуплена, з тріщинами – це темперний варіант (тобто стародавня ікона, виконана дуже давно). Якщо ж вона має яскравий, насичений і блискучий колір, то це масляна фарба, а образ виготовлений відносно недавно.
  5. Авторство: на Русі ікони писалися не як прості картини. Іконописці дотримувалися маси релігійних ритуалів, перш ніж приступити до роботи. Дуже часто вони не залишали на виробах ніяких відміток. Але іноді можна зустріти не тільки підпис автора, а й рік виготовлення, особливі подряпини на зворотному боці, за якими іконописець визначав замовника, терміни тощо. Зазвичай підписи ставилися в малопримітних місцях (на куточках, на дрібних деталях). Іноді їх можна зустріти на звороті.

Якщо ви не впевнені в точності певних факторів, варто показати ікону фахівцям сайту «Антікінфо». Допоможемо оцінити ікону, намальовану на дереві, по фото.

Як зберігати ікону на дошці

Старовинні ікони, написані на дереві, продати які ви можете тут на сайті, вимагають спеціального догляду, турботи і любові, якщо хочете. Недостатньо просто протирати від пилу старовинні ікони, важливо знати, як і чим це робити, створити максимально правильні показники вологи і повітря в приміщенні, де вони знаходяться.

Намагайтеся тримати якомога далі опалювальні прилади від дерев’яних образів. Це позбавить дошку (основу будь-якої старовинної ікони) від пошкоджень, а фарбу – від пересихання і деформацій. Але і в дуже сирому місці зберігати святиню не можна. Тоді деревина почне розбухати, і цінний антикваріат буде втрачати свою привабливість і, отже, ціну. Ікони на дереві – це як покірні діти, які мовчазно вимагають безумовної любові, уваги, турботи і догляду.

Скупка дерев’яних ікон в Україні

Якщо вас цікавить продаж, ви можете запропонувати ікону з дерева нам. Продати її можна тільки після проведення оцінки. Фахівці нашого сайту проведуть безкоштовну експертизу ваших святинь і визначать:

  • справжність антикваріату
  • іконописну школу, що дасть уявлення про колекційної та історико-культурної цінності святині
  • ступінь збереження
  • вартість

Наша компанія “Антікінфо” допоможе в будь-якому місті продати ікону: Холм, Яворів, Володимирівка, Дрогобуж, Луцьк та по всій Україні.